Wyplatanki

Bransoletki z wełny

Na jednym z oddziałów naszej szkoły uczyliśmy się wyplatać bransoletki. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a powstałe prace od razu po ukończeniu ozdobiły nasze ręce. Nasze efekty pracy przedstawiamy na zdjęciach.

Instrukcję do wykonania bransoletki zamieszczamy poniżej.

Dobrej zabawy!

1. Potrzebujesz kawałek grubego kartonu, nożyczki, ołówek, linijkę, okrągły przedmiot do odrysowania koła (tu użyty został kubek), kolorowe wełny.

2. Odrysuj na kartonie kółko. Wytnij.

3. Zaznacz na kółku środek, a na brzegu koła 8 linii w równych odstępach.

4. W środku zrób dziurę około 1/2 cm, a na zaznaczonych miejscach na brzegu koła zrób nacięcia około 1 cm. Następnie utnij 7 kawałków wełny długości około pół metra.

5. Przeciągnij połączone sznurki przez środek koła i zawiąż supeł.

6. Rozłóż sznurki na kole i zaczep na rozciętych brzegach kółka. Jedno rozcięcie na kole powinno zostać puste. Jesteś gotowy do wyplatania bransoletki.

7. Trzymając w ręku kółko ustaw je pustym rozcięciem do dołu. Będziemy przekładać sznurki w następujący sposób: Idąc w prawo, z trzeciego zajętego nacięcia przełóż sznurek w puste miejsce. Obróć koło tak, aby znów puste nacięcie było na dole. Powtarzaj czynność, aż powstanie sznurek

8. Gdy już upleciesz wystarczającą długość bransoletki, ściągnij sznurki z koła i zawiąż supeł na końcu. Bransoletka jest gotowa do zawiązania na ręku.

Przygotowała: Sylwia Tkacz, IX 2020