Małe eksperymenty

Zadanie 3.

Wulkan w cytrynie

Do przeprowadzenia eksperymentu przygotuj: głęboki talerz, cytrynę, sodę, odrobinę płynu do mycia naczyń, farbkę w dowolnym kolorze oraz patyczek lub coś do mieszania.

Wulkan w cytrynie krok po kroku:

  • 1. Ostrożnie zetnij spód cytryny tak, aby można ją było stabilnie ustawić na talerzu. Odetnij również górną część cytryny.
  • 2. Patyczkiem wydrąż w cytrynie niewielkie wgłębienie oraz wyciśnij jak największą ilość soku delikatnie naciskając skórkę cytryny, możesz do tego celu użyć patyczka jak na zdjęciu.
  • 4. W wydrążone wgłębienie wlej odrobinę płynu do mycia naczyń oraz niewielką ilość farby, dzięki której lawa w wulkanie uzyska Twój ulubiony kolor.
  • 5. Do tak przygotowanej cytryny wsyp 1 – 2 łyżeczki sody. Po chwili zaczniesz obserwować, jak z owocu zacznie wydobywać się kolorowa lawa.
  • 6. Możesz dosypywać sodę oraz dolewać sok z cytryny, aby przedłużyć efekt eksplozji wulkanu.

Powodzenia!

Przygotowała: Karolina Włodarska

Zadanie 2.

Balonowy eksperyment

Do wykonania tego doświadczenia potrzebujesz szklankę octu, 2 łyżeczki sody, butelkę oraz balon.

To bardzo proste! Do butelki wlej ocet, a do balonu wsyp sodę. Nałóż balon na butelkę, jak na zdjęciu nr 3, a następnie stanowczym ruchem przesyp sodę do butelki z octem. Po wymieszaniu składników natychmiastowo następuje pienienie się substancji oraz wydziela się gaz (dwutlenek węgla), który napełnia balon. Popatrz na zdjęcia i koniecznie spróbuj tego sam.

Radosnego eksperymentowania.

Przygotowała: Karolina Włodarska

Zadanie 1.

Tęcza na talerzu

Do stworzenia tęczy na talerzu będą Ci potrzebne: kolorowe cukierki Skittles lub inne draże w kolorowej powłoczce, biały talerz oraz woda.

Najpierw na talerzu ułóż cukierki, jeden obok drugiego tak jak na zdjęciu nr 2.

Następnie wlewaj powoli wodę na środek talerza. Kiedy woda znajdzie się pod każdym cukierkiem staraj się nie poruszać talerzem.

Odczekaj chwilę i podziwiaj wyjątkową plejadę kolorów, która będzie tworzyła się na Twoim talerzu niczym tęcza po deszczu.

Niesamowite prawda?

Przygotowała: Karolina Włodarska