(Nie)zwykłe malowanie

Zadanie 3.

Malowanie gąbeczkami

Potrzebne Ci będą: nożyczki, blok techniczny, czysta gąbeczka do mycia naczyń, farby plakatowe.

Potnij gąbkę na mniejsze kawałki. Nanieś na wycięty kawałek wybraną farbę. Maluj wybrane kształty odciskając delikatnie gąbeczkę na kartce

Dobrej zabawy!

Przygotowała Sylwia Tkacz

Zadanie 3.

Kwiaty malowane kawą

Jak malować kawą naturalną?

Potrzebne materiały: kawa naturalna rozpuszczalna, miękkie pędzelki różnej grubości (takie, jak do akwareli), ołówek, gumka, kartka z bloku do malowania akwarelą, woda, kilka kubków.

Choć malowanie kawą brzmi zaskakująco, technika ta jest dość popularna. Warto ją przetestować, bo jest prosta, zabawna, a osobie nie znającej akwareli da przedsmak obcowania z farbami wodnymi.

Jak zabrać się do pracy?

Wsyp do kubka dużą ilość kawy naturalnej, najlepiej rozpuszczalnej zalej wrzątkiem (kawa mielona nie rozpuszcza się w wodzie całkowicie, na obrazku po wyschnięciu mogą być widoczne ciemniejsze drobinki, co nie musi być wadą, taki efekt jest ciekawy), aby uzyskać bardzo mocną esencję, odczekaj chwilę, a potem rozlej do kilku małych pojemniczków, stopniowo coraz bardziej rozcieńczając.

Możesz to także zrobić na paletce malarskiej z okrągłymi wgłębieniami. Jeśli masz w domu kilka rodzajów kawy rozpuszczalnej (lub specjalnie ją kupujesz do malowania), wybierz jak najciemniejszą.

Najciemniejszy roztwór kawy rozpuszczalnej (czyli z dodatkiem minimalnej ilości wody) jest po wyschnięciu połyskujący, co interesująco wygląda.

Kawą maluje się podobnie jak akwarelą, zaczynając od najjaśniejszego roztworu. Można nim pomalować prawie całą powierzchnię (poza miejscami, gdzie najsilniej pada światło, które najlepiej zostawić białe). Średnie odcienie nakładane kolejno (po wyschnięciu poprzednich warstw) pomogą uzyskać głębię. Najciemniejszy, gęsty roztwór podkreśli detale.

Malowanie kawą będzie zapewne dla Ciebie pewnym wyzwaniem. Kawowy obrazek jest monochromatyczny i trzeba się zastanowić, gdzie nałożyć kilka warstw, aby uzyskać trójwymiarowy efekt.

Plusem będzie piękny zapach „farby”. Lepsze rezultaty uzyskasz na papierze akwarelowym, ale blok rysunkowy czy techniczny też dadzą radę. Kawę można łączyć z kolorowymi akwarelami, plakatówkami, kredkami, flamastrami.Spróbuj rzucić na mokry kawowy obrazek kilka ziarenek soli – kiedy je usuniesz po wyschnięciu, pozostaną białe plamki.

Dużym ułatwieniem będzie wstępny, delikatny szkic wykonany ołówkiem.

A oto kilka gotowych artystycznych obrazów namalowanych kawą:

Prawda, że są piękne?

A teraz do dzieła!!!

Źródła: www.sierysuje.pl, www.pinterest.com

Opracowała i wyszukała: Wioletta Gniazdowska

Zadanie 2.

Malowanie patyczkami kosmetycznymi

Zachęcam Was do namalowania obrazu patyczkami kosmetycznymi. W ten sposób można dość łatwo stworzyć à la impresjonistyczny obraz. Ja na temat mojej pracy wybrałam Kaczkę Katastrofę, postać z książki pt. Pan Kuleczka, autorstwa Wojciecha Widłaka. Wy możecie wybrać innego ulubionego bohatera lub krajobraz.

Do wykonania pracy będą nam potrzebne:

  • – patyczki kosmetyczne,
  • – farby plakatowe,
  • – kartka z bloku lub papierowy talerzyk,
  • – ołówek

Pracę rozpocznij od naszkicowania konturów. Następnie za pomocą patyczków kosmetycznych nanieś farbę na kartkę, aż pokryje się ona dużą ilością stempelków.

Twoja praca będzie wyglądała efektownie, kiedy cała kartka będzie pokryta stempelkami w różnych odcieniach kolorów.

Miłej zabawy!

Przygotowała Monika Sypczuk

Zadanie 1.

Kleksaki – zabawa z farbą

Aby wykonać kolorowe Kleksaki przygotuj kolorowe farby, pędzelek, białą kartkę z bloku technicznego oraz słomkę do picia.

Na kartce zrób pędzelkiem kleks wybraną farbą. Ważne, aby farba nie była zbyt gęsta, dlatego można ją wcześniej rozcieńczyć odrobiną wody. Następnie przy pomocy słomki rozdmuchaj kleks w różnych kierunkach. To już na tym etapie niezła zabawa! Postępuj tak samo z innymi kolorami.

Kiedy kleksy będą już suche, powycinaj z białego papieru oczy dla Twoich stworków. Pofantazjuj z ich wielkością, kształtem i ilością. Jeszcze tylko czarne dodatki i Kleksaki gotowe. Możesz wzorować się za zamieszczonych zdjęciach lub stworzyć swoje, wyjątkowe Kleksaki.

Baw się dobrze!

Przygotowała Karolina Włodarska