Cuda z papieru

Zadanie 2.

Latawiec

Puszczanie latawca to wspaniała rozrywka dla dzieci. Dużą atrakcją jest także samodzielne przygotowywanie latawca z papieru. Można przy tym wykazać się sporą inwencją i wykonać oryginalny, wyjątkowy latawiec, którym przyjemnie się będzie pochwalić.

Latawiec nie jest trudny do zrobienia, jednak trzeba wykorzystać tutaj kilka ostrych narzędzi. Dlatego młodsze dzieci powinny latawiec wykonać wspólnie z rodzicami czy starszym rodzeństwem.

Co będzie potrzebne?

2 cienkie listewki, kolorowy papier, bibułka kolorowa, nożyczki, klej wikol, pistolet na klej, mocny, cienki sznurek, pilnik, żyłka wędkarska, nóż, piłka do drewna, farby lub markery

Jak wykonać latawiec?

Najpierw wykonujemy z listewek stelaż latawca. Bierzemy dwie listewki różnej długości (krótsza ma stanowić 3/4 dłuższej). Na końcach listewek nacinamy rowki. Wyznaczamy środek krótszej listewki, a następnie odmierzamy 2/3 dłuższej. Łączymy w tym punkcie listewki pod kątem prostym, związujemy sznurkiem, a następnie sklejamy.

 Przez wycięte na końcach listew rowki przeprowadzamy sznurek i związujemy tak, by latawiec był odpowiednio naprężony. Nie można naciągnąć sznurka zbyt mocno, bo wtedy listewki mogą się wygiąć. Latawiec będzie latał tylko wtedy, gdy listewki tworzące stelaż będą ułożone pod kątem 90 stopni.

Papier, z którego zrobimy pokrycie latawca, ozdabiamy teraz według własnego pomysłu, malując lub naklejając wzory. Jeśli zrobilibyśmy to później, gdy papier będzie już rozpięty na listewkach, latawiec mógłby się podrzeć. Przygotowany papier pozostawiamy do wyschnięcia.

Rozkładamy papier na równym podłożu i układamy na nim stelaż latawca. Obrysowujemy kształt latawca wzdłuż sznurka w odległości około 3 – 4 cm od niego. Ten margines będzie nam potrzebny do przyklejenia papieru do stelaża. Gotowy obrys wycinamy.

Listewki smarujemy klejem i układamy stelaż na papierze, zachowując marginesy. Następnie zaginamy do środka cztery rogi papieru na końcach listewek i przyklejamy. Na koniec zaginamy paski papieru wzdłuż sznurka, smarujemy je klejem i przyklejamy do konstrukcji.

Teraz przygotowujemy uprząż. Na końcach krótszej listewki oraz na przednim końcu dłuższej wykonujemy po dwa małe otwory i przeciągamy przez nie kawałki sznurka o długości około 2 metrów. Sznurki mają zwisać po spodniej stronie latawca (czyli tej, na której nie widać listewek). Sznurki te związujemy tak, aby kawałki wychodzące z końców krótszej listewki miały tę samą długość. Długość trzeciego sznurka trzeba dopasować, testując lot latawca. Gdy odnajdziemy odpowiednią długość, sznurki starannie związujemy. Na koniec w tym miejscu mocujemy żyłkę, na której będziemy puszczać latawiec. Aby było wygodnie go kontrolować, powinno się nawinąć żyłkę na kołowrotek.

Z tyłu latawca, na końcu dłuższej listewki, wykonujemy dwa małe otwory. Przeciągamy przez nie kilka metrów sznurka, aby zrobić ogon latawca. Ogon ozdabiamy kolorową bibułą. Wycinamy paski, skręcamy je pośrodku i przyklejamy do sznurka pistoletem. Ogon stabilizuje lot latawca. Długość ogona latawca trzeba dopasować, testując jego lot w praktyce.

A to już gotowy latawiec!!!

Miłej zabawy!!!

Źródło: www.zakumaj.pl

Przygotowała: Wioletta Gniazdowska

Zadanie 1.

Zabawne zakładki

Do wykonania Zabawnych Zakładek przygotuj:

kartkę z białego bloku technicznego oraz kilka z kolorowego, ołówek, nożyczki, linijkę.

1. Na kartce przy pomocy linijki oraz ołówka narysuj kwadrat o wielkości 12x12cm, a następnie podziel go na 4 mniejsze kwadraciki o wielkości 6x6cm. (zdj. 1)

2. W tym etapie podziel dwa przeciwległe kwadraty, prowadząc linie na ukos przez każdy z nich. Dzięki temu uzyskasz dwa trójkąty. Zewnętrzne trójkąty można delikatnie zamalować. Zamalować trzeba również jeden z całych kwadratów. Być może brzmi to dość skomplikowanie ale w rzeczywistości jest to bardzo proste! Popatrz na zdjęcie nr 2.

3. Zamalowane części należy odciąć. Nie będą już potrzebne. Powstały wzór jest szablonem zakładki. Przygotowany szablon przenieś na kolorowe arkusze papieru, a następnie zagnij rogi w postaci trójkątów do wnętrza zakładki oraz sklej je ze sobą. (zdj. 3)

4. Z różnokolorowych arkuszy papieru powycinaj elementy, które przykleisz na swoją zakładkę. Dzięki temu Twoja zakładka stanie się zwierzęciem, potworkiem lub czym tylko chcesz.

Powodzenia!

Przygotowały: Karolina Włodarska i Edyta Piekut

Zadanie 2.

Kot z serc

Aby stworzyć kota z serc wytnij z kolorowego papieru kilka elementów. Wszystkie przedstawione są na zdjęciu nr 1. Możesz użyć kolorów, które lubisz najbardziej.

Kiedy przygotujesz już wszystkie potrzebne elementy, możesz przejść do sklejania ich ze sobą i przyklejania na papier. Popatrz na zdjęcia nr 2 i 3.

Ostatni etap polega na dorysowaniu Twojemu kotu oczu czarnym mazakiem, markerem lub kredką. Przygotowany przez nas kot ma czarne prążki, ale Twój może wyglądać tak jak tylko Ci się wymarzy.

Miłej zabawy!

Przygotowały: Karolina Włodarska i Edyta Piekut.

Zadanie 3.

Motylkowa zawieszka

Dziś chcemy Wam pokazać, jak w łatwy sposób można wykonać ładną ozdobę do zawieszenia na lampie lub ścianie.

Do wykonania zawieszki będą potrzebne:

  • – rolki po zużytym papierze toaletowym
  • – nożyczki, ołówek, linijka
  • – klej introligatorski
  • – tasiemka bądź sznurek

1. Zgniatamy rolkę na pół, a następnie odmierzamy paski o szerokości 1,5 cm i wycinamy. Na wykonanie jednego motylka będziemy potrzebować 5 elementów.

2. Kleimy ze sobą skrzydełka, a następnie przytwierdzamy do elementu, który będzie korpusem. Gdy mamy gotowe wszystkie elementy, to za pomocą tasiemki lub sznurka, łączymy ze sobą poszczególne motylki.

3. Gotowe. Motylkowa zawieszka może służyć jak ozdoba na ścianie bądź lampie.

Przygotowały: Edyta Piekut i Karolina Włodarska

Zadanie 4.

Pingwinkowy przybornik

Mamy Wam do zaproponowania wykonanie przybornika, który pozwoli zachować porządek na biurku i sprawi, że kredki i inne potrzebne akcesoria nie będą się gubić.

Do wykonania przybornika będą potrzebne:

  • – 3 rolki po wykorzystanym papierze toaletowym
  • – klej introligatorski
  • – kartka w kolorze: białym, czerwonym i czarnym
  • – nożyczki, linijka, ołówek
  • – gotowe oczka
  1. Każda z rolek powinna mieć inną wysokość, dlatego jedną pozostawiamy bez zmian, drugą przycinamy na wysokość 9,5 cm, a wymiar trzeciej rolki to 8 cm.

2. Każdą z rolek oklejamy kartką w kolorze czarnym.

3. Z czerwonej kartki wycinamy noski i stópki, a z kartki w kolorze białym mają powstać brzuszki i kawałek lodowej kry.

4. Wszystkie wycięte elementy przyklejamy do poszczególnych pingwinków. Gdy pingwinki będą kompletne, przyklejamy je do naszej „kry lodowej”.

Gotowe. Od teraz możemy trzymać w swoim przyborniku kredki, mazaki, nożyczki.

Przygotowały: Edyta Piekut, Karolina Włodarska

Zadanie 5.

Zwierzęta z papierowych rozet

Podczas dalekich podróży można spotkać wiele ciekawych zwierząt – słonie, pandy, aligatory, niedźwiedzie oraz egzotyczne kolorowe ptaki. A gdyby tak zaprosić te zwierzęta do swojego pokoju? Jeśli zastanawiasz się, czy Twój pokój pomieści afrykańskiego słonia, to nic się nie martw! Pokażemy ci, jak zrobić zwierzęta z papierowych rozet, którymi możesz udekorować swój pokój. To naprawdę świetna zabawa. Wszystkie wskazówki znajdują się w opisie poniżej oraz na zdjęciach.

Jak zrobić rozetę z papieru:

  • Dwie kartki formatu A4 złóż starannie w harmonijkę. Jeśli przetniesz kartkę A4 na pół otrzymasz mniejszy format, z którego możesz zrobić trochę mniejsze zwierzęta.
  • Każdą z harmonijek złóż na pół i sklej ze sobą wewnętrzne brzegi. W ten sposób powstaną dwa identyczne wachlarze.
  • Wachlarze połącz ze sobą klejem lub taśmą dwustronną.
  • Dodaj dowolne elementy ozdobne, wedle uznania. Niech dołączone zdjęcia będą dla Ciebie inspiracją.
Wykonały: Karolina Włodarska i Edyta Piekut