Dzień Mamy

KOCHANI!

26 maja pamiętajmy o swojej Mamie. Złóżmy Jej życzenia, powiedzmy, jak bardzo Ją kochamy. Podziękujmy za wszystko, co dla nas zrobiła i robi.

Dlaczego mamy Dzień Mamy?
M. Bartkowicz
Czy wiecie dlaczego
w maju mamy
dnia dwudziestego szóstego
Dzień Mamy?
Jak to? Nie wiecie?
Nie wiecie??? Przecież
to takie proste
i zrozumiałe,
najprostsze z wszystkich
rzeczy na świecie:
Bo nasze Mamy są wspaniałe.
A tak poza tym, niech mi wierzy
każdy syneczek i córeczka,
że Mamom dzień ten się należy,
jak nam należy się Dzień Dziecka!
Wybrała Zofia Mitukiewicz

Historia święta Mam

Pewnego razu dziecko było gotowe, żeby się urodzić. Więc któregoś dnia zapytało Boga:
- Mówią, że chcesz mnie jutro posłać na ziemię, ale jak ja mam tam żyć, skoro jestem takie małe i bezbronne?
- Spomiędzy wielu aniołów wybiorę jednego dla ciebie. On będzie na ciebie czekał i zaopiekuje się tobą.  (...)
- Jeśli już zaraz mam tam podążyć, powiedz mi, proszę, imię mojego anioła.
- Imię twojego anioła nie ma znaczenia, będziesz do niego wołał: "MAMUSIU".
Adonai.pl

Historia święta Dnia Matki jest stosunkowo stara. W starożytnym Egipcie ludzie czcili boginię Izydę, będącą ucieleśnieniem doskonałej matki i żony. Była matką Horusa, a więc matką samego króla. W czasach starożytnych Rzymian i Greków były specjalne dni, w których czczono boginie (matki bogów i wielkich herosów). Święto Matki obchodzono w starożytnej Grecji jako wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa – matce wszechświata i wszystkich bóstw. Natomiast w Rzymie – święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja.

Bardziej współczesna historia sięga wieku siedemnastego, kiedy to Anglicy zaczęli obchodzić tak zwany matczyny dzień (lub inaczej matczyną niedzielę). Również w Stanach Zjednoczonych pewna nauczycielka ustanowiła Dzień Matczynej Pracy. Później dzień ten miał różnorodne nazwy, aż do roku 1914, kiedy to Prezydent Wilson ogłosił, że druga niedziela maja – dzień matki staje się świętem narodowym. Wtedy też w Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w Krakowie. Następnie w roku 1923 ustalono stałą datę na 26 maja.

Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku, jak ważna jest rola mamy w ich życiu.

Źródła: jpolski.by, Wikipedia, historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Wyszukała Pani Dyrektor Anna Woźnica

Zadanie 7.

Krzyżówka

Zanim rozwiążesz tę krzyżówkę musisz troszkę poszperać w ciekawostkach. Miłej zabawy!!!

  • 1. Najszybsze zwierzę na świecie w kategorii zwierząt lądowych i zarazem najszybszy ssak na świecie.
  • 2. Najdłuższa rzeka świata o długości 6800 km. Jej źródło znajduje się na półkuli południowej, ujście na półkuli północnej.
  • 3. Najwyższe pasmo górskie na świecie, położone jest w południowej Azji. Długość całego pasma to około 2500 km.
  • 4. Największa wyspa na świecie.
  • 5. Jedna z popularnych zabaw dla dzieci to ………. mydlane.
  • 6. Jest najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym, a zarazem najszybszą.
  • 7. Najinteligentniejsze zwierzę na świecie. Używa narzędzi do zdobywania pożywienia, a także potrafi budować schronienie.
  • 8. Najmniejsze państwo na świecie.
  • 9. Kwiaty pojawiające się w Polsce już w połowie marca, zakwitają wraz z pierwszymi promieniami słońca. Mogą przebijać się jeszcze przez leżący na ziemi śnieg.
  • 10. Najmniejszy ptak na świecie o masie 2-20 g.
Przygotowała Elżbieta Wiszowaty

Zadanie 6.

Przysłowia – rozsypanka

  • nauczycieli, Dobra, niż, nauczy, stu, matka, więcej
  • Głos, -głos, Boga, matki
  • do, serce, ludzi, Po, rozum, matki, po, do
  • Dla, dziatki, miłe, każdej, jej, matki
  • znajdziesz, nie, matki, Drugiej
  • Jak, ciało, bije, matka, to, tyje, / Jak, bije, obcy, to ,wyje, ciało
  • Jakie, takie, dziatki, matki
  • biła, miła, choćby, Matka
  • bochen, Jaki, skórka, taka, / córka, jaka, taka, matka
Przygotowała Elżbieta Dąbrowska

Zadanie 5.

Obrazek dla mamy

Potrzebne Ci będą: blok techniczny, klej magiczny, farby, ołówek

Narysuj ołówkiem obrazek, a potem wszystkie linie posmaruj klejem magicznym. Pamiętaj, żeby linie były wyraźne. Pozostaw do wyschnięcia.

Następnie pomaluj obrazek farbami. Staraj się nie wychodzić za linię.

Dobrej zabawy!

Przygotowała Sylwia Tkacz

Zadanie 4.

Łamigłówki o mamie

Poziomo:

  • 2. pasja, konik, zainteresowanie
  • 4. tekst literacki, naukowy, użytkowy, składający się z kartek i oprawiony w okładkę
  • 8. ozdoba zawieszona na szyi, najczęściej z elementów w kształcie kuli
  • 9. przeciwieństwo mężczyzny
  • 10. pantofel damski w kształcie czółenka na płaskim obcasie
  • 11. ozdoba zawieszana zwykle w przekłutych płatkach uszu
  • 12. kosmetyk do malowania ust
  • 14. urlop, czas wolny od pracy, zwłaszcza latem
  • 15. silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich np. matkę i dziecko

Pionowo:

  • 1. może być umysłowa, fizyczna lub charytatywna
  • 3. dbanie o kogoś lub o coś
  • 5. część wierzchniego stroju kobiecego od pasa w dół
  • 6. górna część ubrania kobiet
  • 7. jednoczęściowy strój kobiety
  • 13. syn lub córka
Przygotowała Elżbieta Dąbrowska

Zadanie 3.

Laurka dla Mamy

Do zrobienia tulipanowej laurki będą Ci potrzebne nożyczki, klej, bezbarwna taśma klejąca, kolorowe arkusze papieru technicznego, drewniane patyczki (mogą być wykałaczki), wstążka do dekoracji.

Tworzenie laurki rozpoczniemy od wycięcia z kolorowego papieru dwóch kształtów.  Sklejając je ze sobą otrzymasz doniczkę z jasnym polem, na którym możesz własnoręcznie napisać życzenia dla swojej mamy.

Odłóż doniczkę na bok, bo teraz zajmiemy się tulipanami. Aby je stworzyć, wytnij z papieru „łezki”, które będą płatkami kwiatów. Do naszej laurki potrzebujemy 3 kwiaty, wytnij więc 9 takich płatków. Co dalej? Aby powstał tulipan, złóż na pół dwa płatki i przyklej do pełnej łezki. Powtórz to samo z dwoma kolejnymi kwiatami.

Brakuje jeszcze łodyg. Oklej zielonym papierem drewniane patyczki i gotowe! Możesz je też pomalować. Do sklejenia główek tulipanów z łodygami użyj bezbarwnej taśmy. Tym samym sposobem przymocuj kwiaty do doniczki.

Jeszcze tylko kolorowa wstążka do dekoracji i gotowe! Możesz ją przytwierdzić zszywaczem lub zrobić otwory w doniczce za pomocą dziurkacza i przewlec przez nie wstążkę.

Popatrz jeszcze na zdjęcie 10. Może spodoba Ci się takie otwierane pole na życzenia dla Twojej mamy?

Powodzenia!

Przygotowały: Karolina Włodarska i Edyta Piekut

Zadanie 2.

Płaskorzeźba z masy solnej – upominek dla mamy

Potrzebne materiały:

  • Sól (drobna, warzona), mąka tortowa, mąka ziemniaczana, oliwa z oliwek, woda,
  • papier do pieczenia, torebki foliowe do przechowania masy solnej,
  • miska, szklanki, butelka szklana, słoik na wodę,
  • farby plakatowe, biała farba emulsyjna lub akrylowa, biały brystol,
  • klej, lakier bezbarwny

Narzędzia:

nożyczki, nóż stołowy, łyżka duża i mała, wyciskarka do czosnku, patyczki do szaszłyków, pędzle różnej wielkości o sztywnym włosiu, ołówki 3B, 5B, gumka, temperówka.

Jak wykonać płaskorzeźbę?

Masa solna: odmierzamy szklankę mąki, szklankę soli, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki oliwy, około pół szklanki wody. W dużej misce mieszamy łyżką suche składniki i dolewamy po łyżce wody cały czas mieszając. Dolewamy oliwę i jeszcze wodę, aż cała masa zamieni się w grudki. Wtedy zaczynamy wyrabiać masę rękami. Jeśli masa jest za sucha, dolewamy jeszcze łyżkę wody i wyrabiamy kilka minut, dopóki czujemy w palcach kryształki soli. Gdy sól się rozpuści, a masa stanie się gładka, twarda i elastyczna, kończymy zagniatanie i odkładamy masę na pół godziny w foliowej torebce, żeby „odpoczęła”.

Rozpościeramy papier do pieczenia na stole, odcinamy nożem większą część masy solnej i wałkujemy szklaną butelką do uzyskania grubości około 5-7 milimetrów. Wycinamy nożem duży owal i wygładzamy brzegi. Można końcem łyżeczki lub tyłem noża wycisnąć na brzegu ozdobny wzór. Plakietkę przykrywamy folią i formujemy kwiaty.

Na każdą różę toczymy w dłoniach 10-12 kulek o wymiarach 1-2,5cm. Rozgniatamy kulki w palcach, tak aby z jednej strony placuszek był cieniutki, a z drugiej grubszy. Formujemy też wałeczek dł. 3 cm., spłaszczamy i rolujemy. Potem bierzemy najmniejszy placuszek i grubszą stroną przyklejamy u nasady rulonika. Przyklejamy po kolei coraz większe płatki, obracając kwiatek i delikatnie wywijając cieńsze brzegi. W gotowej róży wyrównujemy nożem spód, odcinając nadmiar masy i przyklejamy do zwilżonego wodą miejsca na plakietce. Czubkiem noża dociskamy kwiatek między płatkami do podłoża. Kwiatki przyklejamy dookoła plakietki, pozostawiając środek na portret mamy.

Po przyklejeniu wszystkich róż, lepimy w palcach listki i nacinamy je delikatnie nożem, aby uzyskać żyłkowanie. Listki przyklejamy pomiędzy różami. W górnej części plakietki robimy patyczkiem okrągły otwór do zawieszenia.

Płaskorzeźbę suszymy w piekarniku w najniższej temperaturze i przy uchylonych drzwiczkach. Trwa to dość długo. Gdy dobrze stwardnieje wierzch, można obrócić plakietkę i suszyć od spodu. Można także suszyć w pokoju lub na powietrzu, ale trwa to nawet dziesięć dni. Masa solna musi wyschnąć na kamień. Można także upiec rzeźbę w zamkniętym piekarniku w najniższej temperaturze, co trwa najkrócej, ale istnieje obawa, że rzeźba ściemnieje i odkształci się Niewykorzystaną masę solną można przechować w lodówce przez kilka dni.

Gdy płaskorzeźba schnie, rysujemy ołówkiem na brystolu portret mamy. Wielkość rysunku musimy dopasować do miejsca na plakietce. Portret wycinamy w kształcie owalu. Można także wykorzystać prawdziwą fotografię, ale własnoręczny rysunek na pewno bardziej mamę ucieszy.

 Wysuszoną płaskorzeźbę gruntujemy cienką warstwą białej farby emulsyjnej lub akrylowej z obu stron i suszymy. Zagruntowanie z obu stron zapewni trwałość naszej pracy na wiele lat, ponieważ wilgoć nie będzie niszczyć masy solnej.

Farbami malujemy listki i róże na różne kolory lub różne odcienie. Wnętrze kwiatów malujemy mocniej, a brzegi delikatniej. Brzegi płaskorzeźby malujemy jednym kolorem, który pasuje do róż. Wyschniętą plakietkę lakierujemy z obu stron, a na środku przyklejamy portret mamy.

Oprócz róż, można wyrzeźbić także inne kwiaty o różnych płatkach i kształtach. Do wykonania cieniutkich płatków można użyć wyciskarki do czosnku. Pęczek odciętych z wyciskarki płatków przyklejamy z pomocą cienkiego patyczka.

Oczywiście wykonanie tego upominku zabierze nam sporo czasu, ale radość obdarowanej nim mamy zapamiętamy na długo. Wszystkim MAMOM za ich miłość i poświęcenie dla nas – gorąco i z uśmiechem – podziękujmy 26 maja!!!

Przygotowała Zofia Kułakowska

Zadanie 1.

Dla Mamy i z Mamą

  • 1. Wykonaj portret Mamy  na kartce papieru, ołówkiem, flamastrem, kredką. Sprezentuj kartkę  Mamie!
  •  2. Posłuchaj wspólnie z mamą wierszy ze strony internetowej www.Bajkownia.org: Kiedy mama była mała Jolanta Wybieralska. Może powiesz Mamie swój wiersz. Na pewno potrafisz!
  • 3. Jeżeli lubisz czytać książki, to polecam o głównej bohaterce, czyli mamie: Nasza mama czarodziejka Joanny Papuzińskiej, Jak mama została Indianką Ulf Stark, Mati Lepp. 
  • 4. Obejrzyj film z mamą: Imieniny Mamy w serii Przygody Bolka I Lolka.
  • 5. Wykonaj kwiatek dla mamy – wystarczy kilkanaście minut!
Proponuje Zofia Mitukiewicz