100. rocznica urodzin Jana Pawła II

W dniu 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, który w roku 1978 spośród wszystkich kardynałów świata został wybrany na papieża – głowę Kościoła Katolickiego oraz Państwa Watykan. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jako wielkiemu Człowiekowi, wielkiemu Polakowi, wielkiemu Papieżowi, niestrudzonemu Pielgrzymowi, Przyjacielowi dzieci i młodzieży wszyscy składamy hołd w Jego setne urodziny.

Poznawajmy Jego życie, przypomnijmy sobie Jego postać, dzieła, nauczanie. Stwórzmy piękne ozdoby, kwiaty, rysunki i dedykujmy je Janowi Pawłowi II.

Zapraszamy – nauczyciele

Kilka informacji o życiu Karola Wojtyły

Był to człowiek niezwykły, niosący szczęście, zgodę i wiarę, która nigdy go nie opuszczała, nawet w najtrudniejszych momentach życia. Osierocony przez Matkę w wieku 9 lat, zaś ojciec zmarł, gdy ten miał lat 21. Wtedy został zupełnie sam, gdyż od roku 1932 nie żył również Jego brat Edmund.

W Wadowicach uczęszczał do gimnazjum, a następnie udał się na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybrał polonistykę na wydziale Filozoficznym. Był poetą i aktorem. W czasie II wojny od 1940 roku pracował jako robotnik fizyczny w zakładach chemicznych Solvay.

W 1942 roku podjął studia teologiczne w Krakowskim Metropolitarnym Seminarium Duchownym. W 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie, następnie 2 lata studiował (studia doktoranckie) w Rzymie. Po powrocie został duszpasterzem w małej wsi pod Krakowem – Niegowici, później w Krakowie. W 1958 roku został biskupem, a następnie arcybiskupem. Kiedy został papieżem, opuścił Polskę i ukochany Kraków na zawsze.

W 1981 roku miał miejsce zamach na jego życie, jednak cudem udało się go uratować.

Przygotowała Wioletta Gniazdowska, Ewa Chmielniak

Jan Paweł II z dziećmi

Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera.

Dziecko jest źródłem nadziei. Mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości.

Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu.

Zdjęcia zapożyczone z: przedszkole.elk.pl, fundacjajpII.w.pl

Wybrała Ewa Chmielniak

Papież uśmiechu

Uśmiechnięty papież Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

Śmiech jest źródłem dobrej energii, nawet ten wymuszony. Może załagodzić stresującą sytuację, ułatwić nawiązywanie kontaktów i sprawić, że czujemy się lepsi.

To szczery i płynący z serca śmiech czyni nas pięknymi. Uśmiechasz się, gdy jesteś szczęśliwy. Ten mechanizm działa też w drugą stronę: jesteś szczęśliwy, gdy się uśmiechasz (nawet w ten wymuszony sposób).

„Uśmiechajcie się do każdego. Uśmiechajcie się do żony, do męża, do dzieci, do każdego, bez względu na to, kto to jest. To właśnie pomoże wam we wzajemnej miłości.”
Matka Teresa z Kalkuty

Uśmiech Jana Pawła II był zawsze obecny na Jego twarzy. Śmiał się do dzieci, młodzieży, robotników, chorych, do biednych i bogatych. Ten uśmiech na Jego obliczu udzielał się każdemu, kto stawał obok papieża. Pamiętajmy Go z tym pięknym uśmiechem.

Jan Paweł II został 267. Kawalerem Orderu Uśmiechu, który w 1981 roku przyznała mu Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, a wręczenie miało miejsce dopiero 28 marca 1984 roku w Watykanie.

Przygotowała Elżbieta Wiszowaty

Cytaty

Najpiękniejsze cytaty Jana Pawła II o życiu i miłości

Źródła: www.pinterest.com, www.zszywka.pl, www.stressfree.pl

Wyszukała: Wioletta Gniazdowska

Na wesoło

Kilka anegdot z życia Jana Pawła II

Szklana klatka
Papież był bardzo niezadowolony z tego, że obwozi się go w szklanej klatce. Pomysłu tego broniła pewna Polka, mając możliwość rozmowy z Janem Pawłem II w Krakowie.
- Ta klatka zmniejsza jednak ryzyko. - tłumaczyła - Nic nie poradzimy, że się lękamy o Waszą Świątobliwość…
- Ja też - uśmiechnął się Papież - niepokoję się o swoją świątobliwość.
Podryw na księdza
Pewnego razu Karol Wojtyła wybrał się na samotną wycieczkę w góry. Ubrany sportowo, wyglądał tak, jak wielu innych turystów. W trakcie wędrówki spostrzegł, że zapomniał zegarka, podszedł więc do opalającej się na uboczu młodej kobiety i już miał zapytać o godzinę, gdy ta uśmiechnęła się.
- Zapomniał pan zegarka, co?
- A skąd pani wie? - zapytał zaskoczony Wojtyła.
- Z doświadczenia - odrzekła. Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing...
- Ależ proszę pani, ja jestem księdzem. - przerwał jej zawstydzony Wojtyła.
- Wie pan, - odpowiedziała rozbawiona nieznajoma - podrywano mnie w różny sposób, ale na księdza to pierwszy raz.
Jeździć po kardynalsku
Pewnego razu zapytano Karola Wojtyłę, czy uchodzi, aby kardynał jeździł na nartach. Wojtyła uśmiechnął się i odparł:
- Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach!
Pożegnanie biskupów
Po jednym ze spotkań Papież pożegnał polskich biskupów słowami znanej pieśni: „O cześć wam, panowie magnaci!”
Więcej już nic nie powiem
Przed ponad 25 laty Papież w ten sposób zakończył pierwszą audiencję dla Polaków: „Więcej już nic nie mówię, bo jeszcze bym coś takiego powiedział, że później Kongregacja Nauki Wiary musiałaby się do mnie dobrać”.
Opaleni kardynałowie
Pod koniec pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, w czerwcu 1979 roku, upływającej pod znakiem upałów, Papież oznajmił, że jej pierwszy efekt jest już widoczny - opalili się towarzyszący mu kardynałowie.
Z Wami dziecinnieję
Podczas jednej ze swoich wizytacji rzymskich parafii Papież - jak to miał w zwyczaju - wdał się w rozmowę z dziećmi.
- Wy jesteście młodzi, a ja już jestem stary. - powiedział.
- Nie, nie jesteś stary! - gromko zaprotestowały dzieci.
- Tak, ale jak jestem z wami, to dziecinnieję - replikował Papież.
Mów mi wujaszku
Podczas pierwszej wizyty w USA Papież spotkał się z rodziną prezydenta Jimmy'ego Cartera. Pięcioletnia wówczas wnuczka prezydenta, mając kłopoty z wygłoszeniem powitania, powtarzała w kółko:
- Jego Świątobliwość, Jego Świątobliwość.
Papież, chcąc wybawić dziewczynkę z kłopotów, wziął ją w ramiona i powiedział:
- Mów mi wujaszku.
Papieskie wagary
Podczas powitania w Monachium Papież spytał licznie obecne dzieci:
- Dano wam dziś wolne w szkole?.
- Tak! - wrzasnęła z radością dzieciarnia.
- To znaczy, - skomentował Jan Paweł II - że papież powinien częściej tu przyjeżdżać.
Jak się czuje piesek
Jeden z watykańskich prałatów chciał się nauczyć polskiego, więc sprowadził sobie nasz elementarz. Nauka była jednak tak pospieszna, że kiedy chciał się nową umiejętnością pochwalić przed Ojcem Świętym, coś mu się pomyliło i zamiast: „Jak się czuje Papież”, rzekł: „Jak się czuje piesek?”. Papież spojrzał na niego zdumiony, po czym odpalił: „Hau, hau”.
Ech, popapieżyć
Ojciec Święty do odwiedzającego Go polskiego księdza:
- Poczekaj chwilę na mnie, muszę trochę popapieżyć.
Ja w tym wieku byłem papieżem
W 1992 roku ojciec Leon Knabit został zaproszony na kolację do Ojca Świętego w pałacu watykańskim. W pewnym momencie Papież nieoczekiwanie zapytał:
- To ile ojciec ma właściwie lat?.
- Sześćdziesiąt trzy.- odparł benedyktyn.
- O, to w tym wieku ja już byłem papieżem. - odrzekł Jan Paweł II.
- Wiem o tym. Wiem i bardzo mi wstyd. - powiedział ojciec Leon i obaj wybuchnęli śmiechem.
Był też nauczycielem
Była sesja zimowa. Czekaliśmy na ks. prof. K. Wojtyłę, który miał egzaminować z etyki. Po dwóch godzinach wszyscy rozeszli się do domów, poza jednym kolegą księdzem, który przez cały semestr nie był na ani jednym wykładzie ks. prof. Wojtyły, gdyż w tym czasie wyjeżdżał na wystawy malarstwa do Warszawy. Ksiądz profesor prosto z opóźnionego pociągu przyszedł pod salę egzaminacyjną. Wyglądał bardzo młodo, nie wyróżniał się wizualnie wśród księży studentów, którzy byli parę lat młodsi od niego. Ksiądz student pyta K. Wojtyłę, którego wcześniej nie widział na oczy:
- Stary, ty też na egzamin?
- Tak. - odpowiedział zgodnie z prawdą ksiądz profesor, nie dodając ważnego szczegółu, że w charakterze egzaminatora. Ksiądz student zaczął ubolewać nad spóźnieniem egzaminatora, a tenże w mig zorientował się, że czekający nie uczęszczał na wykłady. Usiadł obok niego i zaczęli godzinną rozmowę związaną z zagadnieniami etyki, które były przedmiotem wykładów. Ksiądz student z podziwem popatrzył na ks. Wojtyłę i stwierdził:
- Stary, jak ty jesteś obkuty! Proszę cię, jeśli przyjdzie ksiądz profesor, to nie wchodź przede mną na egzamin, bo z pewnością obleję!
- Dobrze, - zgodził się pokornie ks. Wojtyła - ale powiedz mi szczerze, dlaczego nie byłeś na ani jednym wykładzie?
- Bo wiesz, panuje powszechna opinia, że jego wykłady są bardzo trudne i wręcz abstrakcyjne, ale gdyby miał taki dar przekazywania wiedzy jak ty, to słuchałbym go z największą przyjemnością.
- Dobrze, to daj indeks. - powiedział ksiądz profesor.
- Co ty, żarty sobie stroisz? - zapytał ksiądz student, na co usłyszał:
- Daj indeks, jestem Wojtyła. - i ksiądz profesor wpisał oniemiałemu z przerażenia koledze 4+ z uwagą, by jednak w przyszłym semestrze zaczął uczęszczać na wykłady, by samemu wyrobić sobie sąd o wykładowcy. Tym pozornie małym wydarzeniem, o którym dowiedzieliśmy się natychmiast, zyskał taką sympatię, że bariera iluzorycznego strachu została pokonana na zawsze...
Najprzystojniejszy kardynał
Kiedyś, podczas wizytacji jednej z podhalańskich parafii przejęta z wrażenia gaździna pomyliła przygotowany tekst powitania kardynała Karola Wojtyły i zamiast zatytułować go „najdostojniejszym”, powiedziała: „Witojcie nom, najpsystojniejsy księze kardynale!" On zaś spojrzał na nią z filuternym błyskiem w oku i odparł: „No, coś w tym jest”.

Źródło: http://zswara.szkolna.net/o-szkole/patron-szkoly/ciekawostki-o-janie-pawle-ii

Wybrała: Edyta Piekut

Ciekawostki

Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II:

  • był pierwszym biskupem Rzymu nie-Włochem od 1522 roku
  • pierwszym papieżem Słowianinem i, oczywiście, pierwszym papieżem Polakiem
  • Karol Wojtyła ledwie zdążył na konklawe, na którym wybrano go na papieża. Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł jako ostatni. Należy wspomnieć, że po zamknięciu bram nie wpuszcza się tam już nikogo, nawet kardynałów
  • urodził się o tej samej godzinie (około 17), o której został wybrany na papieża 58 lat później
  • pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci
  • niezwykle mocno kochał dzieci, zawsze pragnął, aby te niewinne istoty miały godne i dobre życie
  • jako pierwszy papież zrezygnował z lektyki, którą noszono papieży
  • pierwszym papieżem, który miał audiencje dla mediów – odpowiadał na pytania dziennikarzy
  • był pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem
  • nosił na ręku zegarek i czytał do końca życia bez okularów
  • był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym (było to w Bolonii)
  • we Mszy św. odprawionej z okazji Światowych Dni Młodzieży w Manili w 1995 r. wzięły udział cztery miliony ludzi
  • W pierwszym roku swojego pontyfikatu poprosił władze o wybudowanie basenu oraz o renowację kortu tenisowego. Uwielbiał sport, dlatego też dbał o to, by ludzie mogli jak najwięcej korzystać z dobrodziejstw miejsc, które stawiają na rekreację sportową
  • biegle władał 7 językami obcymi, a ponadto przemawiał w kilku.

Podróże, pielgrzymki:

  • odbył 104 podróże zagraniczne
  • odwiedził 132 kraje, 900 miejscowości
  • spędził 586 dni w drodze
  • przebył 1 650 900 km
  • jako pierwszy papież odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański
  • na terenie Włoch odbył 142 podróże
  • opublikował przeszło 100 dokumentów Nauczycielskiego Urzędu Kościoła Katolickiego

Zaczerpnięto z: interia.pl, SP w Dominowie, Wikipedia

Wyszukały i opracowały: Wioletta Gniazdowska i Ewa Chmielniak

Zadanie 2.

Krzyżówka

  • 1. W 1938 roku Karol Wojtyła rozpoczął studia ……………. na  Uniwersytecie Jagiellońskim.
  • 2. ………….. to miasto, w którym urodził się papież.
  • 3. Jan Paweł II odbył …………… do 129 krajów.
  • 4. Matka Wojtyły miała na imię …………..
  • 5. Papież znał …… języków obcych.
  • 6. ……. Jana Pawła II zakończyło się 2.04.2005 roku o godz. 21.37.
  • 7. 01.11.1946 roku z rąk kardynała ………….. Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie.
  • 8. W 1948 roku został wikariuszem parafii w małej wsi …………….
  • 9. Brat Karola Wojtyły …………….. był lekarzem.
  • 10. Ostatnia pielgrzymka papieża w 2004 roku odbyła się do ……………..
  • 11. Jan Paweł II chętnie wypoczywał w …………..
  • 12. Przesłaniem Jego ……………… był m.in. dialog ekumeniczny.
  • 13. 15.11.1946 roku Wojtyła udał się do ………………, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim Angelicum.
  • 14. Państwo, w którym mieszkają papieże to ……………….
  • 15. W czasie wojny w 1940 roku Karol Wojtyła pracował w …………….
Opracowała Elżbieta Wiszowaty

Zadanie 1.

Wazon z kwiatami

Wazon

Materiały potrzebne do wykonania wazonu: różnokolorowe serwetki papierowe, krepina w zielonym kolorze, butelka z przezroczystego szkła o ciekawym kształcie lub butelka z kolorowego szkła, cienki, ocynkowany drut, klej typu wikol, lakier bezbarwny na bazie wody.

Przygotuj narzędzia: nożyczki, cążki do cięcia drutu, pędzle różnej wielkości o sztywnym włosiu, słoik do rozrabiania kleju.

  • 1. Ze szklanej butelki usuwamy etykiety i korki, a następnie myjemy ją wodą z mydłem. Etykiety łatwiej dadzą się usunąć po namoczeniu.
  • 2. Wybieramy serwetki w kolorach, które ze sobą dobrze harmonizują. Najlepiej mieć trzy kolory na jedną butelkę. Ewentualnie dwa kolory i serwetkę ze wzorem (listki, kwiaty, kropki itp.).
  • 3. Butelkę gruntujemy gęstym klejem wikolowym. Po wyschnięciu klej staje się niewidoczny.

Gdy klej schnie, przygotowujemy serwetki, po jednej z każdego koloru. Każdą serwetkę rozdzielamy na poszczególne warstwy (przeważnie są trzy) i drzemy na długie, wąskie paski. Jak każdy papier, serwetka łatwo drze się tylko w jednym kierunku. Paski muszą być podarte, niepocięte nożyczkami. Nożyczkami wycinamy tylko wzory z serwetki, jeśli chcemy je dodać. Długie paski rwiemy na mniejsze paseczki, co ułatwi przyklejanie i wzbogaci wygląd butelki.

  • 4. Klej rozrabiamy w słoiczku dodając trochę wody i zaczynamy przyklejać serwetki do butelki. Smarujemy butelkę rzadkim klejem, przykładamy pasek serwetki i lekko smarujemy go po wierzchu. Trzeba uważać, żeby się nie zrolował i nie rozerwał. Trzeba także pilnować, aby cała butelka była oklejona tak samo grubo, bez wybrzuszeń. Układ pasków na butelce jest dowolny i daje olbrzymią liczbę możliwych realizacji. Po przyklejeniu pierwszej warstwy suszymy wazon około godziny i nakładamy drugą, a potem trzecią warstwę. Jeśli kolor powtarza się na tym samym kolorze, zostaje wzmocniony, a jeśli na innym, tworzy z nim mieszankę widoczną pod światło. Barwy przenikają się tworząc niepowtarzalny wzór. Jeżeli oklejamy butelkę z kolorowego szkła, naklejamy mniej warstw serwetek, aby kolor butelki prześwitywał i dawał dodatkowy efekt artystyczny. Na wierzchu doklejamy kwiaty lub inne elementy wzoru.
  • 5. Wazon musi dobrze wyschnąć przed lakierowaniem, najlepiej dwa dni. Następnie lakierujemy go dwiema warstwami bezbarwnego lakieru.

Wazony z butelek mają niewielki otwór, więc nie pomieszczą dużego bukietu, ale jeden efektowny kwiat, jak róża czy lilia doskonale się w nich prezentują. Można także zrobić kwiaty z bibułki, umocowane na drucikach, których nawet kilka świetnie się zmieści.

Wykonanie kwiatów

Proponuję wykonanie kwiatów z serwetek w tym samym kolorze co wazon.

  • 1. Serwetki rozdzielamy na poszczególne warstwy i przecinamy na pół.
  • 2. Układamy na sobie 6 warstw w różnych kolorach, np. na różowy kwiatek: biała, jasnoróżowa, biała, jasnoróżowa, jasnoróżowa, ciemnoróżowa. Na żółty kwiatek: biała, żółta, biała, żółta, biała, żółta. Kombinacje każdy może stworzyć po swojemu.
  • 3. Składamy warstwy w harmonijkę, mocujemy w połowie drucikiem złożonym na pół i skręcamy go u nasady kwiatka. Rozdzielamy warstwy, aby utworzyć płatki.
  • 4. Tniemy zieloną krepinę na paski szerokości 4 – 5 cm i okręcamy nimi druciki. Początek i koniec paska krepiny trzeba posmarować klejem i przykleić do kwiatka.
  • 5. Z zielonej krepiny złożonej kilkakrotnie wycinamy kształt liścia. Uzyskane kawałki sklejamy ze sobą po dwa, aby liście były grubsze i palcami nadajemy im formę przestrzenną. Listki przyklejamy do łodyżek.

Giętkim łodygom można nadawać różne kształty i formować różne bukiety. Na mniejsze kwiatki tniemy z serwetki węższe i krótsze paski.

Wazon w barwach białej i żółtej ustawiony obok fotografii Jana Pawła II upamiętni setną rocznicę Jego urodzin.

Przygotowała Zofia Kułakowska