Słowo karnawał zapożyczone jest z włoskiego carnivale, oznacza pożegnanie mięsa. Karnawał (zapusty) jest to czas zimowych balów, zabaw, maskarad, pochodów. Okres ten rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Są to tzw. ostatki, które rozpoczynają się tłustym czwartkiem. Wtedy obowiązkowo należy zjeść kilka pączków i faworków. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się Wielki Post.
W dawnych czasach w naszym kraju karnawał obchodzony był hucznie. Najpopularniejszą zabawą w tym czasie był kulig, czyli przejażdżka saniami zaprzęgniętymi w konie. Odwiedzano okoliczne dwory w każdym jedząc i pijąc. Kulig mógł trwać nawet kilka dni.
Także mieszczanie i chłopi organizowali karnawałowe spotkania. W miastach przyjęły się zabawy pod gołym niebem, barwne maskarady. Podczas tych pochodów ludzie maszerowali w kolorowych maskach. Potem, na włoski wzór, zaczęto organizować reduty, czyli bale, gdzie wystarczyło zapłacić za wstęp i bawić się do białego rana. Na wsiach spotykano się w karczmach, gdzie jedzono i tańczono. Inną tradycją karnawałową były pochody przebierańców przedstawiających turonia (maszkara przedstawiająca rogate, czarne, włochate zwierzę z kłapiącą paszczą) i zwierzęta. Odwiedzały one domy gospodarzy.
Na całym świecie karnawał obchodzony jest z wielkim hukiem. Najpiękniejsze widowiska karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro, Wenecji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Niemczech.
W obecnym czasie niestety balu nie będzie, ale możemy się zabawić. Na naszej stronie internetowej będziemy umieszczać zdjęcia masek karnawałowych wykonanych przez uczniów naszej szkoły szpitalnej.
Zapraszamy do wspólnej zabawy, zróbcie projekt maski karnawałowej w jakiej byście chcieli wystąpić w pochodzie karnawałowym.
Zapraszamy do oglądania zamieszczonych poniżej prac dzieci.
Przygotowała Elżbieta Wiszowaty