Wielcy malarze i sztuka

Drodzy Uczniowie oraz inni Goście naszej strony. W najbliższym tygodniu (11-15 maja) chcemy w naszych propozycjach przybliżyć sylwetki i dzieła twórców sztuki.

A przy okazji każdy może tworzyć, każdy z Was może być malarzem, rzeźbiarzem, rysownikiem.

Zapraszamy – nauczyciele.

Ciekawostki

1. Najbardziej znany obraz świata to portret Lisy del Giocondo, żony bogatego kupca z Florencji, po włosku zwany La Gioconda. Leonardo Da Vinci rozpoczął nad nim prace w 1503 lub 1504r i ukończył je tuż przed swoją śmiercią w 1519 r. Obraz został zakupiony przez Franciszka I, króla Francji i od końca XVIII w. jest wystawiony na stałej ekspozycji  w Muzeum w Luwrze. W 1921r Mona Lisa została skradziona przez pracownika muzeum, który przetrzymywał obraz przez ponad 2 lata w swoim mieszkaniu, a następnie próbował sprzedać go do Włoch, gdzie, jak wierzył, jest prawowite miejsce La Giocondy. Na szczęście próba sprzedaży została uniemożliwiona i najsławniejszy obraz świata wrócił na swoje miejsce do Luwru, gdzie co roku podziwia go ok. 6 milionów odwiedzających.

2. „Krzyk”- to seria czterech (stworzonych różnymi technikami malarskimi) ekspresjonistycznych obrazów Edvarda Muncha, przedstawiających udręczoną postać na tle pomarańczowego nieba, przez znawców sztuki zwanych ikoną współczesnej sztuki. Według popularnej interpretacji, słynny obraz Krzykprzedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Jedna z wersji obrazu znajduje się w Muzeum Narodowym w Oslo, dwie kolejne w Muzeum Muncha, a ostatnia (malowana pastelami) została sprzedana w 2012 r. prywatnemu kolekcjonerowi za rekordową sumę blisko 120 mln dolarów, czyniąc to dzieło jednym z 10 najdrożej nabytych obrazów na świecie.

3. Obraz „Gwieździsta noc” – to jedno z najpopularniejszych dzieł, jakie wyszło spod pędzla Vincenta van Gogha. Obecnie można podziwiać je w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Głównym tematem obrazu, jak wskazuje jego tytuł, jest właśnie niezwykłe rozgwieżdżone niebo. To dzieło, które można obserwować godzinami i za każdym razem odkrywać na nowo. Stworzony przez artystę efekt ciągłego wirowania i falowania sprawia, że „Gwieździsta noc” porywa wyobraźnię. Pojawiają się stwierdzenia świadczące o tym, że sam artysta nie traktował tego obrazu jako jednego ze swoich największych dzieł. Miał kilka swoich ulubionych, które darzył szczególną sympatią. Jednak „Gwieździstej nocy” wśród nich nie było. Na szczęście obraz ten zdobył serca znawców kultury i sztuki, którzy podziwiają to dzieło z wielu względów. Ciekawostką dotyczącą tego obrazu może być fakt, że historycy sztuki do dziś nie potrafią rozpoznać jakiego miasta fragment przedstawił na tym obrazie artysta. Być może nie jest to w ogóle możliwe, a pejzaż jest jedynie wytworem wyobraźni van Gogha. Jedno jest jednak pewne – obraz powstał w 1989 roku, kiedy to malarz przebywał w szpitalu psychiatrycznym. Możliwe więc, że chciał on uwiecznić miasto Saint-Remy, w którym odbywał terapię. Niezwykle interesujące wydają się być szczegóły związane z upublicznieniem tego obrazu. Bowiem nie miało ono miejsca zaraz po jego namalowaniu. Dzieło czekało na ujrzenie światła dziennego prawie 20 lat. Szersza publiczność mogła podziwiać obraz dopiero 15 lat po śmierci Vincenta van Gogha. „Gwieździsta noc” to dzieło, które inspiruje aż po dzisiejsze czasy.

4. „Trwałość pamięci” Salvadora Dalego – to dzieło znane także pod tytułami „Miękkie zegary” i „Cieknące zegary”, jest jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie. Do jego stworzenia natchnęła w 1931 r. artystę kontemplacja mijającego czasu. Surrealistyczne „Cieknące obrazy” stały się metaforą procesu rozkładu, jakiemu podlega każda ludzka egzystencja zmagająca się z nieustannie płynącym czasem. Podobno arcydzieło to zainspirowało samego Alberta Einsteina przy pracach nad jego teorią względności. Trwałość pamięci należy do zbiorów nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

5. „Dama z gronostajem” – Leonarda da Vinci. Człowiek wielu talentów – architekt, pisarz, wynalazca, rzeźbiarz, anatom, mechanik i malarz – wymieniać można bez końca. Choć do naszych czasów przetrwało zaledwie 15 obrazów tego artysty, prawie każdy potrafi wymienić choć jedną z jego prac. Bez wątpienia jedną z nich jest „Dama z gronostajem”, którą namalował około 1488-1490 roku. Obraz ten został wykonany przez artystę na desce orzechowej w technice olejnej z użyciem tempery. Kim jest tytułowa Dama z gronostajem? Podczas sprowadzania dzieła do Polski przez Czartoryskich, tożsamość kobiety trzymającej białe zwierzątko była nieznana. Przeprowadzona w XX wieku dokładna analiza obrazu pozwoliła poznać personalia sportretowanej kobiety. Jest nią Cecylia Gallerani, kochanka księcia Mediolanu Ludwika Sforzy. Dzieło powstało na zlecenie księcia. Gdy Leonardo portretował Cecylię, książę Mediolanu był już zaręczony z Beatrice d’ Este. Artysta miał utrudnione zadanie – jak ukazać ich miłość, gdy kochankowie nie mogą być razem? Da Vinci postawił na symbolikę w postaci gronostaju. Dama z gronostajem to jeden z najcenniejszych obrazów znajdujący się na terenie Polski. Można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jednak zanim tam trafił przebył dość długą drogę. Najprawdopodobniej aż do 1536 roku pozostawał w rękach Cecylii. Tajemnicą pozostaje, co działo się z obrazem przez kolejne 300 lat. W 1788 roku dzieło zostało kupione przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, jako prezent dla jego matki Izabeli. Portret wystawiono w Domu Gotyckim w Puławach. Podczas powstania listopadowego wywieziono go do Paryża., a dokładniej do Hotelu Lambert. Do Polski powrócił około 1880 roku. Z początkiem II Wojny Światowej stanowił dekorację wawelskiej rezydencji Hansa Franka, później ponownie opuścił Polskę. Do Krakowa powrócił w 1946 roku. Dama z gronostajem od 29 grudnia 2016 roku jest własnością narodu polskiego. W filmie Vinci autorstwa Juliusza Machulskiego przedstawiono historię kradzieży „Damy z gronostajem”. Dzieło to także jest znane pod nazwą „ Dama z łasiczką”.

6. „ Słoneczniki”to wspólna nazwa dwóch serii malowideł martwej natury, których autorem jest Vincent van Gogh. Impresjonistyczne obrazy z pierwszej, wcześniejszej serii powstały w Paryżu i przedstawiają ścięte słoneczniki leżące na ziemi. W 1888 r. w Antwerpii, van Gogh przystąpił do malowania serii słoneczników w wazonie, które stały się najbardziej rozpoznawalnymi obrazami tego artysty. Na różnych wersjach znajduje się od 12 do 16 kwiatów, jednak to trzy wersje z 15 słonecznikami stały się najbardziej popularne – jedna została zakupiona za blisko 83 mln dolarów przez firmę z Japonii, druga znajduje się w Galerii Narodowej w Londynie, a trzecia w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.

7. „ Pocałunek” – obraz został stworzony przez artystę w tzw. złotym okresie jego twórczości, obejmującym lata 1903-1910. W tym czasie powstały także inne dzieła zdobione złotymi mozaikami, w tym jeden z najsłynniejszych portretów Portret Adele Bloch-Bauer. Pocałunek pokazano w 1908 roku na wielkiej wystawie. Obraz został od razu zakupiony przez wiedeńską Galerię Belvedere. Był to fenomen: niedawno ukończone dzieło od razu trafiło do najważniejszego muzeum kraju. Inspiracją dla tworzenia w tym stylu stała się podróż Klimta do Włoch, do Rawenny, gdzie zapoznał się z gatunkiem sztuki pochodzącym spoza kręgu europejskiego – mozaiką. Efekt światła, jaki daje ten styl, zauroczył artystę. Od dzieciństwa zafascynowany złotnictwem, teraz zaczął używać tego materiału w połączeniu z farbą. Pocałunek jest przykładem wszystkiego, co w dotychczasowej twórczości artysty jest charakterystyczne. Jest w nim złoto, motyw mozaiki, piękno, erotyka oraz bliskość dwojga ludzi. Scena jest niezwykle wzruszająca, pokazuje więź łączącą dwoje ludzi. Dzieło to jest także obrazem symbolicznym, jeśli przyjrzymy się motywom na ubiorze kobiety i mężczyzny. Jej suknia ozdobiona została obłymi, okrągłymi formami, jego strój pełny jest motywów kanciastych i kwadratowych, te dwie różniące się kształtami formy symbolizują odmienne płcie.

8. Bitwa pod Grunwaldem – obraz olejny Jana Matejki namalowany w latach 1872–1878. W lutym 1878 artysta sprzedał go za kwotę 45000 złotych reńskich warszawskiemu finansiście Dawidowi Rosenblumowi, wystawiony w pałacu Wielopolskich w Krakowie. Od 1902 w zbiorach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, dar społeczeństwa Królestwa Polskiego. Wśród przedstawionego na obrazie walczącego tłumu wyróżniono wiele postaci historycznych z obu stron starcia. Obraz symbolicznie przedstawia bitwę w momencie, kiedy wciąż toczą się zacięte walki, ale szala zwycięstwa przechyla się już na stronę polsko-litewską W okresie I wojny światowej obraz został, ze względów bezpieczeństwa, wywieziony do Moskwy. Do Polski powrócił na mocy postanowień traktatu ryskiego w 1922 i został ponownie umieszczony w Warszawie. Od 1945 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 1976–1982 w depozycie w Muzeum Zamkowym w Malborku.

9. Obraz „Guernica” Pabla Picassa to nie tylko wybitne dzieło sztuki, ale również symbol sprzeciwu wobec wojny i jej brutalności. Ten ogromny obraz o wymiarach 349×776 centymetrów może sprawiać wrażenie, jakby nie tylko dominował nad widzami, ale wręcz ich pochłaniał i wrzucał w sam środek okrutnych wydarzeń. Obraz powstał na zlecenie, co jest dosyć zaskakujące, ponieważ Picasso zazwyczaj nie tworzył prac na zamówienie. Nie był też artystą, którego sztukę można by określić jako zaangażowaną politycznie. Na początku 1937 roku organizatorzy Wystawy Światowej mającej się odbyć kilka miesięcy później, zaproponowali artyście wykonanie obrazu na główną ścianę hiszpańskiego pawilonu. Motywem przewodnim były wojna i walka jako ogromna tragedia. Nie bez powodu wybrano właśnie taki temat – od ponad pół roku w Hiszpanii toczyła się wojna domowa, a ta wystawa miała być okazją do zwrócenia uwagi międzynarodowej publiczności na tę tragedię. Guernica nie jest dziełem łatwym w odbiorze. W pierwszej chwili poraża panujący na płótnie chaos. Elementy na obrazie są ściśnięte, nachodzą na siebie. Po chwili z tego chaosu przed naszymi oczami wyłaniają się zgeometryzowane, przerysowane i wyolbrzymione figury. Wydają się być w ruchu. Przedstawione postaci upadają i wiją się, a ich usta rozdziera krzyk. Ofiarami są nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Niektóre z postaci sprawiają wrażenie niedokończonych, są zniekształcone i pourywane. Centralny punkt obrazu stanowi sylwetka konia przebitego włócznią. Nad jego głową widnieje lampa, ukształtowana w formie oka, z żarówką zamiast źrenicy. Być może jest to symbol boskiego oka lub niszczącej bomby. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie.

10. „Dziewczyna z perłą” – bardzo niewiele wiadomo o Janie Vermeerze, autorze tego arcydzieła, a jeszcze mniej na temat samych okoliczności powstania portretu, zwanego często Holenderską Mona Lisą. Choć na obrazie znajduje się podpis artysty, brak na nim daty – historycy sztuki określili jednak, że powstał w połowie XVII w. I to w zasadzie wszystko, co udało się ustalić na temat dzieła znanego także jako „Dziewczyna w perłowych kolczykach”. To, czy zostało ono stworzone na czyjeś zamówienie, kim jest sportretowana dziewczyna i co łączyło ją z malarzem, to wszystko do dziś pozostaje jedną z największych tajemnic w historii malarstwa, z pewnością przyczyniającą się do popularności tego arcydzieła. Obraz znajduje się w Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze.

Zaczerpnięto z: Wikipedia, niezłasztuka.net, topnaj.pl

Opracowała: Wioletta Gniazdowska

Anegdoty

Anegdoty o polskich malarzach XX wieku

Marian Bogusz (grafik i malarz abstrakcjonista) skarżył się raz swemu koledze
- Wiesz, poniosłem dużą stratę. Namalowałem portret pewnej pani, ale zażądała, żebym przemalował kolor jej oczu.
- Zmieniłeś?
- Nie. Po prostu nie wiem, w którym miejscu je namalowałem…
Znakomitego malarza kolorystę, Jana Cybisa, zapytał kiedyś młody adept sztuki malarskiej, co trzeba robić, żeby malować dobrze. - Ach, to szalenie łatwe – zawołał Cybis. – Po prostu kładzie pan odpowiednie kolory w odpowiednie miejsca i dobry obraz jest gotów. 
- A skąd ja będę wiedział, który kolor i które miejsca są odpowiednie? 
- Aaa, to już jest bardzo trudne – odpowiedział Cybis, serdecznie uśmiechając się do młodego artysty.
- Wiesz, – powiedział do swego kolegi artysta malarz Wojciech Fangor – sprzedałem wczoraj swój obraz za dwadzieścia tysięcy.
- Wspaniale. Cena, jakbyś już od dwustu lat nie żył…
Stefan Gierowski (malarz abstrakcjonista) wyjaśniał zwiedzającym wystawę swoich prac.
- Kiedy zaczynałem malować ten obraz, nie miałem pojęcia, co będzie przedstawiał.
- No, a teraz już pan wie? – zapytano artystę.
Poproszono kiedyś Felicjana Kowarskiego, żeby wyjaśnił, na czym polegają kierunki w malarstwie.
- To bardzo proste – wytłumaczył artysta. – Naturaliści malują to, co widzą, impresjoniści to, co czują, a realiści to, co słyszą…
Kazimierz Lasocki (malarz) stwierdził pewnego razu:
- Nareszcie znalazłem sposób, by się upewnić, czy wiernie odtwarzam naturę.
- Jaki to sposób? – zapytał ktoś.
- Po prostu, kiedy obraz jest gotowy, wpuszczam do pracowni mego psa. Jeśli szczeka, to znaczy, że wszystko jest w porządku…
Jerzy Mierzejewski (malarz) pokazał na wystawie dwa pejzaże. Oba obrazy malowane były identyczną techniką i były tej samej wielkości. Jeden przedstawiał wschód słońca, a drugi zachód. Cena pierwszego obrazu wynosiła trzy tysiące złotych, drugiego – dwa tysiące. Ktoś więc zapytał malarza:
- Czym pan tłumaczy różnicę w cenie tych dwóch obrazów?
- Proszę pana, – wyjaśnił artysta – kiedy maluję wschód, muszę wstać o piątej rano…
Kiedy do pracowni malarza wytwornych pań, Stefana Norblina przyszedł jeden z jego przyjaciół i zapytał artystę, czemu jeden z jego obrazów wisi odwrócony do ściany, ten odpowiedział:
- Ach! Pani Baronowa dotychczas mi za niego nie zapłaciła, więc nawet nie chcę na nią patrzeć!
Karol Tichy (malarz) znany był ze złośliwych powiedzonek. Pewnego razu jeden z jego kolegów malarzy poskarżył mu się:
- Wiesz, poniosłem wczoraj dużą stratę. Synek wrzucił mi do ognia teczkę z moimi rysunkami.
- A w jakim wieku jest twój synek?
- Ma cztery lata.
- No, no, taki mały i już się zna na sztuce…

Na podstawie książki Eryka Lipińskiego pt. „Wesoło o malarzach”

 Przygotowała Zofia Kułakowska

Zadanie 9.

Pejzaż

Dziś możesz spróbować swoich sił jako malarz obrazów. Do tej próby przygotuj:

  • – ulubione zdjęcie z wakacji (możesz użyć też fotografii znalezionej w czasopiśmie lub gazecie)
  • – kartkę z bloku technicznego
  • – farby plakatowe, pędzelek i pojemnik na wodę
  • – klej
  1. Wybrane zdjęcie przyklej w dowolnej części kartki.

2. Spróbuj dokończyć wybrany kadr według swojego uznania.

Dobrej zabawy!

Proponują: Edyta Piekut i Karolina Włodarska

Zadanie 8.

Krzyżówki i Łamigłówka o malarstwie

Poziomo:

  • 6. Kierunek sztuki, sprowadzający widzenie ludzi i przedmiotów do figur geometrycznych
  • 7. Osoba zajmująca się handlem dziełami sztuki
  • 8. Farba utworzona z rozcieńczonego w wodzie pigmentu
  • 10. Przezroczysta substancja do pokrywania obrazu
  • 11. Przedstawienie teatralne, spektakl, dziedzina działalności artystycznej
  • 12. Drewniany, metalowy, gipsowy element obrazu
  • 13. Płytka służąca malarzowi do rozrabiania farb

Pionowo:

  • 1. Dzieło plastyczne, przedstawiające kogoś lub coś, wykonane farbami
  • 2. Dzieło sztuki plastycznej, przedstawiające osobę albo grupę ludzi z zachowaniem podobieństwa
  • 3. Technika malarska, wykorzystująca farby temperowe
  • 4. Uroczyste otwarcie wystawy dzieł sztuki
  • 5. Stojak z regulowaną wysokością, służący malarzowi w czasie jego pracy
  • 6. Pracownik muzeum, będący autorem i opiekunem wystawy
  • 9. Człowiek znakomity, wybitny, odznaczający się w jakiejś dziedzinie sztuki 10. Wydarzenie związane z prezentacją kolekcji przedmiotów

Geniusze malarstwa

Przygotowała Elżbieta Dąbrowska

Zadanie 7.

Wirujące obrazy

Czy kiedykolwiek oglądaliście ruchome obrazy, które sprawiają wrażenie ciągłego drgania, pulsowania i wirowania, czasem przyprawiające nawet o zawrót głowy podczas dłuższego patrzenia?

Takie dzieła zostały stworzone z wykorzystaniem abstrakcyjnych kombinacji linii, dających geometryczne złudzenia optyczne. Powstają dynamiczne efekty świetlne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu rozwibrowanego pola widzenia. Nazywa się je op-art. (optical art.), tzw. sztuka optyczna, wizualna – to kierunek we współczesnej sztuce – modzie, grafice, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza. Ze względu na swoją matematyczną naturę, często jest tworzony za pomocą komputera. Pionierem tego kierunku jest Węgier Victor Vasarely.

A oto kilka przykładów. Przypatrzcie się poniższym obrazom i sprawdźcie, czy rzeczywiście tak oddziałują na Was?

Teraz kilka gotowych wzorów do pomalowania. A może spróbujecie sami stworzyć podobne dzieło. Na pewno nie zabraknie wam pomysłów na wzory i kolory.

Powodzenia!

Obrazki zaczerpnięto z pinterest.com.pl

Opracowała: Wioletta Gniazdowska

Zadanie 6.

Kolorowanki

Kolorowanki udostępnione na stronie facebookowej przez członka klubu „Kanapa”- Klub Aktywnego Nauczyciela Plastyki, zaczerpnięte z Facebook Orientación Andújar

Wybrała: Wioletta Gniazdowska

Zadanie 5.

Krzyżówka

  • 1. Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, był gorącym patriotą, a jego dzieła wyjątkowym wyrazem idei niepodległościowych. Namalował obrazy m.in. Unia Lubelska, Bitwa pod Grunwaldem, Jan Sobieski pod Wiedniem.
  • 2. Urodzony w 1475 roku w Rzymie rzeźbiarz, malarz, poeta, architekt epoki odrodzenia. Zaliczany, obok Leonarda da Vinci, Rafaela Santiego do trójki najwybitniejszych artystów epoki renesansu, a także uznany za jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach świata. Jego dzieła to m.in. 20 fresków w Kaplicy Sykstyńskiej, Sąd Ostateczny, Stworzenie Adama.
  • 3. Malarz urodzony w 1904 roku w Hiszpanii. Kataloński artysta malował w stylu impresjonistycznym. Znane jego obrazy to m.in. Płonąca żyrafa, Sen spowodowany lotem pszczoły, Martwa natura.
  • 4. Urodzony w 1860 roku na Ukrainie, jeden z głównych przedstawicieli modernizmu. Był wykładowcą sztuki, inicjatorem i członkiem ugrupowań artystycznych. Jego obrazy to m.in. Malwy – polska jesień, Pole kapusty, Wiatrak ukraiński.
  • 5. Flamandzki malarz, jeden z najwybitniejszych twórców epoki baroku.Urodzony w 1577 roku w Niemczech. Jego dzieła to m.in.: Daniel w jaskini lwa, Samson i Dalila, Zdjęcie z krzyża.
  • 6. Malarz urodzony na wsi niedaleko Łowicza, czołowy przedstawiciel realizmu w malarstwie polskim. Pochodził z rodziny szlacheckiej, która niezwykle ceniła sztukę. Znane jego obrazy to m.in. Babie lato, Bociany, Orka.
  • 7. Holenderski malarz, rysownik, grafik urodzony w Amsterdamie w 1606 roku. Uważany jest za jednego z największych artystów europejskich i światowych. Jego dzieła to m.in. Lekcja anatomii doktora Tulpa, Żydowska narzeczona, Burza nad Jeziorem Galilejskim.
  • 8. Polski dramaturg, malarz, grafik, architekt tworzył w epoce Młodej Polski. Namalował obrazy takie jak: Macierzyństwo, Śpiący Mietek, Dziewczyna w niebieskim kapeluszu.
  • 9. Hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. Jego obrazy to m.in. Portret dziewczyny, Kobieta w kapeluszu, Prezent dla przyjaciela.
Przygotowała Elżbieta Wiszowaty

Zadanie 4.

Jak namalować dmuchawce i inne kwiaty na łące

  1. Przygotuj białą kartkę formatu A-4, nożyczki, farby, pędzelki, kilka rolek po papierze toaletowym, patyczki do uszu, taśmę malarską.

2. Kartkę przyklej do stołu taśmą malarską i pomaluj ją  na różne odcienie zieleni.

3. Ponacinaj rolki po papierze toaletowym tak, jak na zdjęciu.

4. Nacięte rolki po papierze zamocz w farbie i stempluj płatki kwiatów w różnych kolorach. Każda rolka to inny kolor kwiatka. Poczekaj, aż farba wyschnie.

5. Zanurz w farbie palec i zrób odcisk w środku każdego kwiatka lub pomocą patyczka do uszu domaluj środek, łodygi i liście.

6. Możesz też namalować dmuchawce używając białej farby.

7. Jeszcze tylko kilka szczegółów.

A oto końcowy efekt!!

UDANEJ ZABAWY!!!!

Opracowała: Wioletta Gniazdowska

Zadanie 3.

Klocki – rozwijamy wyobraźnię

Zamiast gotowych klocków ze sklepu, spróbujemy zrobić własne.

Potrzebne Ci będą pudełka kartonowe, nożyk do cięcia lub nożyczki i twarda podkładka. Ja wykorzystałam pudełko po soku i deskę do krojenia.

Potnij pudełko na kawałki różnych kształtów.

W każdym kawałku wytnij przy brzegu trójkąt. Wycięcia mogą być rożnej wielkości i w różnych miejscach kawałków. Ważne, żeby były wąskie.

Gotowe puzzle możesz składać dowolnie w różne figury.

Dobrej zabawy!

Przygotowała Sylwia Tkacz

Zadanie 2.

„Żywe obrazy” – naśladujemy dzieła mistrzów

Przed Wami kolejna, bardzo twórcza i wymagająca zdolności obserwacji i umiejętności naśladowania zabawa, polegająca na jak najwierniejszym odtworzeniu treści znanego obrazu. Poproście rodziców lub kolegów/koleżanki o pomoc np. w doborze rekwizytów i strojów, które będą jak najwierniej odzwierciedlać rzeczywistość ukazaną na obrazie, czy wykonaniu ciekawego zdjęcia.

Postarajcie się na chwilę wcielić się w rolę bohatera obrazu. Dobrze byłoby odnaleźć odpowiednie miejsce, które będzie najlepszym odzwierciedleniem tła obrazu. Ważna jest również pora dnia, która ma wpływ na kolorystykę. Postarajcie się oddać nastrój obrazu i postaci,naśladując jej mimikę i wyraz twarzy. A zatem: do dzieła!

Możesz na przykład wcielić się w rolę bohaterki obrazu Dziewczynka z chryzantemami – Olgi Boznańskiej.

lub stać się na chwilę Dziewczyną z perłą, którą stworzył Johannes Vermeer. Może uda Ci się wcielić w rolę Dziewczynki z wazonem z kwiatami Stanisława Wyspiańskiego?

A może odważysz się być „straszną” postacią z obrazu Edwarda Muncha pt: Krzyk?

Wybór jest naprawdę duży. Poszukaj ulubionego obrazu i baw się dobrze.

Życzymy udanej zabawy!!!

Opracowała: Wioletta Gniazdowska

A to praca naszej uczennicy Ali

Praca Oli

Zadanie 1.

Czy znasz ten obraz?

Przenieśmy się a chwilę do świata sztuki. Poniżej zamieściliśmy 10 najbardziej rozpoznawalnych obrazów świata. Spójrz i zastanów się,  czy wiesz jaki tytuł nosi obraz? A może wiesz, kto jest autorem wybranego dzieła?

3.
4.
8.
9.

Prawidłowe odpowiedzi:

  • 1. „Mona Lisa” – Leonado da Vinci
  • 2. „Krzyk” – Edward Munch
  • 3. „Gwieździsta noc” – Vincent van Gogh
  • 4. „Trwałość pamięci” – Salvador Dali
  • 5. „Portret Damy z gronostajem” – zwyczajowo: „Dama z łasiczką” lub rzadziej: „Dama z gronostajem” – Leonardo da Vinci
  • 6. „Słoneczniki” – Vincent van Gogh
  • 7. „Pocałunek” – Gustaw Klimt
  • 8. „Bitwa pod Grunwaldem” – Jan Matejko
  • 9. „Guernica” – Pablo Picasso
  • 10. „Dziewczyna z  perłą” – Jan Vermeer
Przygotowała: Wioletta Gniazdowska