Bajkowóz – Wędrująca szpitalna biblioteka

Bajkowóz

Jedną z atrakcji naszej szkoły jest Wędrująca Szpitalna Biblioteka, którą otrzymaliśmy z Fundacji Serdecznik z Poznania. Już wiele dziecięcych szpitali w Polsce może dawać dzieciom radość kontaktu ze wspaniałymi pozycjami literatury klasycznej i nowościami wydawniczymi.

Bajkowóz składa się z dwóch kolorowych domków na kółkach, z szufladkami pełnymi różnych bajkowych „skarbów” oraz z półkami z książkami. Książek tych jest aż 122 i są to najlepsze wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, różnorodne w treści, znakomicie zaprojektowane i zilustrowane – często dosyć nietypowe.

Od listopada 2018 roku Wędrująca Szpitalna Biblioteka jeździ po naszych oddziałach bawiąc pacjentów, wypożyczając im książki i zachęcając do czytania. Pięć pań nauczycielek zajęć pozalekcyjnych, wcześniej przygotowanych poprzez ciekawe szkolenia zorganizowane przez Fundację, prowadzi zajęcia tematyczne z wykorzystaniem książek, które – ze względu na udział Bajkowozu – są atrakcyjne i bardzo lubiane przez uczniów.

Jedne z tych zajęć odbywały się z wykorzystaniem książki R. Jędrzejewskiej – Wróbel Z pamiętnika ryjówki i miały tytuł „Pamiętnik”. Podczas zajęć dzieci poznawały gatunek literacki – pamiętnik, poprzez postać zabawnej Ryjówki Florki. Po wysłuchaniu fragmentów opowiadania, miały możliwość wykonania własnego pamiętnika oraz uczestniczenia w zabawach i grach tematycznych.

Inne poruszały  tak ważny dla wszystkich temat uczuć.  Ich wyrażanie, rozpoznawanie i nazywanie jest często nie lada wyzwaniem dla naszych pacjentów i dla nas samych. Wykorzystujemy do zajęć niezwykłe opowiadania z książki Janusza Leona Wiśniewskiego pt. Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze. Zabawy i ćwiczenia  mają na celu zarówno oderwanie myśli dziecka od trudnej sytuacji związanej z pobytem w szpitalu, rozłąką z najbliższymi, rozładowanie nagromadzonych emocji, jak również zapewnienie dobrego samopoczucia i nastroju.

Proponujemy także zajęcia dla młodszych dzieci na podstawie bajki pt: Narodziny księżniczki Ildiko Boldzsara,  których celem jest podniesienie poczucia własnej wartości poprzez uświadomienie sobie posiadanych darów. Dzieci poprzez wprowadzenie do zaczarowanego świata baśni, słuchając wybranych fragmentów książki, uczą się odkrywania w sobie talentów i zdolności, które niejednokrotnie nie są dostrzegane przez nich samych i najbliższych. Naszym celem jest pokazanie im tych pozytywnych cech, które niewątpliwie każde z nich posiada.

Czeka nas jeszcze wiele lektur, zajęć i zabaw z wykorzystaniem Bajkowozu, same wciąż odkrywamy coś nowego i tajemniczego.