Kartka dla Powstańca

Jestem wychowawcą zajęć pozalekcyjnych oraz nauczycielem plastyki w szkole podstawowej przyszpitalnej  nr 287 w Warszawie. Kilka lat temu nawiązałam współpracę z Fundacją „Rosa”, która od 2016 roku wraz z Fundacją „Sensoria” jest organizatorem ogólnopolskiej kampanii BohaterON- włącz historię!

Celem akcji jest uhonorowania uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie historii Polski XX wieku. W ramach tej akcji dzieci i młodzież w całej Polsce przebywająca w szkołach przyszpitalnych i sanatoryjnych uczestniczy w procesie przygotowywania pięknych, kolorowych kartek okolicznościowych przeznaczonych dla uczestników Powstania Warszawskiego 1944 r.. Fundacja zapewnia nam ciekawe materiały dydaktyczne oraz potrzebne do wykonania prac pomoce plastyczne, a także pośredniczy w rozsyłaniu wykonanych przez pacjentów kartek z życzeniami.

Na zajęciach wychowawczo – terapeutycznych i lekcjach plastyki uczniowie – pacjenci poszczególnych oddziałów szpitalnych tworzą wraz z wychowawcami ciekawe prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Prowadzimy również lekcje i zajęcia o tematyce patriotycznej , utrwalające wiedzę o wydarzeniach historycznych oraz ludziach, którzy swoją odwagą i bohaterską postawą są wzorem dla współczesnego młodego pokolenia. Dzieci z zaangażowaniem włączają się w akcję, redagują wzruszające i pełne głębokich refleksji życzenia dla Powstańców, wyrażając swój podziw i szacunek dla ich postawy. Powstańcy często dziękują autorom prac w formie osobistych, własnoręcznie napisanych listów, dzieląc się z nimi swoimi odczuciami i przeżyciami.

Finałem akcji jest uroczysta gala odbywająca się co roku w Teatrze Narodowym w Warszawie z udziałem powstańców i zaproszonych gości, podczas której kartki są wręczane naszym bohaterom.

Jesteśmy dumni, że możemy brać udział w tak wspaniałym projekcie, kształtującym w naszych uczniach postawy patriotyczne oraz takie wartości, jak miłość do ojczyzny oraz szacunek i uznanie dla bohaterów narodowych.

Opracowała:  Wioletta Gniazdowska